GALLANTRY MEDALS, ORDERS & DECORATIONS
.
Imperial Service Medal Collection
click image


Lieutenant-Colonel Ian Kempthorne KcKay
Royal Artillery

 
 
Officer of the Order of the British Empire (O.B.E.)   
General Service Medal Canal Zone  2LT I K MCKAY RA
With matching miniatures, badges, certificate and framed photographs. Ian Kempthorne KcKay, the son of George Simpson McKay, was born in Cheltenham in 1929 and joined the Royal Artillery in September 1947. He was commissioned in July 1949 and in 1959 was serving with 29 Field Regiment. Various staff jobs followed until 1970 when he joined 26 Field Regiment as 2IC. Attended a course on Service Attaches and Joint Intelligence and served as military attache, as detailed below.
OBE London Gazette 30 December 1978
Recommendation: Lieutenant-Colonel Ian Kempthorne McKay, Royal Artillery. Period: March 1977 to May 1978. Place: Syria and Lebanon.“Lt-Col. McKay has the challenging and exacting appointment of Defence Attache in both Damascus and Beirut. His tour has covered a period of considerable political and military tension with a civil war in Lebanon, a Syrian invasion to restore order and more recently an Israeli invasion of South Lebanon.... Despite physical hazards and bureaucratic obstruction, Lt-Col. Mckay has maintained a constant stream of accurate and astute reports which have been highly valued both by his Ambassadors and by the Defence Intelligence Staffs. Indeed he has frequently produced unique information, much envied by our American and other allies. With complete disregard for his own safety, Lt-Col. McKay has travelled widely and has established rewarding contacts in the forefront of the operational areas. He has displayed energy, resourcefulness, loyalty and courage of the highest degree.”
Ian McKay died in Cheltenham in April 2019.
Lot includes a badge and certificate presented to him by the French Army.
Pair: SOLD

His father's medals listed with World War One medals. We are pleased to say that the two groups will stay together.



Bombadier John Whalley
Royal Field Artillery
Military Medal  L-8824 BMBR. J. WHALLEY. A.150/BDE: R.F.A.    £325 
John Whalley went to France 28 November 1915 and was awarded the Military Medal London Gazette 28 September 1917. The Gazette shows that he was from Blackburn.

British Empire Medal 10547615 SGT. FREDERICK W. CALDERHEAD, R.A.O.C.
Defence Medal
1939-45 War Medal

Frederick William Calderhead was born in August 1903 and enlisted in July 1941. Served as a store man and served in the UK until discharged in November 1945. He died in Eastbourne in March 1976. B.E.M. London Gazette 9 January 1946.
Group of Three: £285 

British Empire Medal 4262385 SGT. JAMES V. RICHARD, R.A.O.C.
1939-45 Star
Defence Medal
1939-45 War Medal

James Valentine Richard was born Decemner 1900 and enlisted 25 May 1922 into the 6th Battalion Northumberland Fusiliers (Territorial Army) and served until December 1925. Re-enlisted in September 1939. Posted to No.5 Ordnance Company and went to France. Evacuated from Dunkirk he spent the rest of the war in the UK. Discharged August 1946. He died 8 August 1950 when he fell from a fourth-floor window in Blythe Road, Hammersmith.
B.E.M. London Gazette 9 January 1946.
Group of Four: £285 



Chief Officer Gerard Lee Tuppen
Rangoon Municipal Fire Brigade


Indian Police Medal for Distinguished Conduct (GV) Gerard Lee Tuppen, A.M.I.Mech.E. Chief Officer Rangoon Municipal Fire Brigade   £525
Copy research. Gerard Lee Tuppen was born 21 June 1883 in Willesborough, Kent and educated at St. John's Choir School, St. Leonard's on Sea 1892-95 and St. Alban's Grammar School 1895-99. Goldsmith's Technical Institute, New Cross 1900-1902. Engineering Apprentice 1899 to 1903. Employed by Merryweather and Sons Ltd, London, who sent him around the world to work on fire fighting equipment.
July to November 1904 in charge of electrical light installation for Rio de Janeiro Police Fire Float.
April to November 1905 in charge of installing machinery for Steam Pumping Float in Venice.
November 1905 to November 1906 in charge of erecting and testing a petrol Fire Float in Huelva, Spain.
June to August 1910 constructed and transported a Motor Fire Engine to Riga, Latvia for demonstration and testing.
August to April 1911 constructed and transported motors and machinery to Montevideo, Uruguay and provided instruction in use.
April to July 1911 conducted trials and instructions on 3 Motor Fire Engines in Sao Paulo, Brazil.
July to November 1912 construction and transported special Motor Fire Engines to Rio de Janeiro, Brazil and provided instruction.
1918 a Founder Member of the Institution of Fire Engineers
July 1920 sailed to Rangoon, Burma and appointed Chief Officer and Engineer, Rangoon Municipal Fire Service.
In 1935 he filed a patent for a Refuse Destructor: "Gerard Lee Tuppen, Burma, India".
January 1938 arrived in the UK with his wife and daughter. Intended residence is London.
Fire Protection and A.R.P. Book 1940 lists "four Engineering Inspectors" including G. Lee Tuppen.
He died in Tunbridge Wells 8 February 1954.



Order of the League of Mercy    £70
Reverse: LEAGUE OF MERCY 1898

The Three Burma Awards
134 pages, A4-size book detailing the design process, manufacture and awarding of three very rare awards; between them, fewer than four hundred awards were made. But the stories that they tell deserve to be told and cover the period of the Burma Campaign and its aftermath. For more information click on the book.
The price will be £20 plus postage and a copy can be ordered here